خبر خبر

اسفند 98؛ جابه جايي بيش از ۱.۶ ميليون مسافر در فرودگاه ها
معاون برنامه ريزي، نظارت و امور اقتصادي شرکت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران از جابه جايي بيش از يک ميليون و 661 هزار مسافر در فرودگاه‎هاي تحت مالکيت شرکت فرودگاه‎ها و ناوبري هوايي ايران و فرودگاه امام(ره) طي اسفند 98خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران؛ حمیدرضا سیدی در گفت و گو با خبرگزای صدا و سیما با اعلام این خبر عنوان کرد: فرودگاههای تحت مالکیت این شرکت و فرودگاه امام(ره) در اسفند 98، با انجام 17 هزار و 725 فروند نشست و برخاست توانسته اند بیش از یک میلیون و 661 هزار مسافر را به همراه بیش از 17 میلیون کیلوگرم بار و مرسولات پستی جابه جا کند.

وی افزود: در اسفند 98، فرودگاه مهرآباد با 6646 فروند بيشترين نشست و برخاست را به خود اختصاص داده و با جابهجايی بیش از 626 هزار مسافر پرترافيكترين فرودگاه بوده است و فرودگاه مشهد با  2088 فروند نشست و برخاست و اعزام و پذيرش حدود 248 هزار مسافر، دومين فرودگاه پرترافيك كشور و فرودگاه شیراز با 1370 فروند نشست و برخاست و اعزام و پذيرش بیش از 114 هزار مسافر در جايگاه سومين فرودگاه كشور قرار دارد.

سیدی گفت: در این بین فرودگاه مهرآباد با ارسال و پذيرش بیش از پنج میلیون کیلوگرم بار و مرسولات در رتبه نخست قرار دارد و پس از آن فرودگاه امام خمینی(ره) با ارسال و پذیرش بیش از سه میلیون و 600 هزار کیلوگرم بار و فرودگاه مشهد با ارسال و پذیرش حدود دو میلیون و 400 هزار کیلوگرم بار در رتبه‎های بعدی قرار دارند.

وی با بیان اینکه سهم پروازهای داخلی از كل پروازهای اسفند 98، نشست و برخاست 16 هزار و 453 فروند هواپیماست كه طی آن حدود 1.5 میلیون مسافر و حدود 13 میلیون كيلوگرم بار منتقل شدهاست، افزود: با توجه به اينكه تمام پروازهای فرودگاه مهرآباد داخلی است، در اين بخش اين فرودگاه، در رتبه نخست قرار دارد و پس از آن فرودگاه مشهد با 1921 فروند نشست و برخاست حدود 230 هزار اعزام و پذيرش مسافر و ارسال و پذيرش حدود دو میلیون كيلوگرم بار در جايگاه دوم و فرودگاه شيراز با 1290 فروند نشست و برخاست، اعزام و پذيرش بیش از 107 هزار مسافر و ارسال و پذيرش بیش از 929 هزار كيلوگرم بار در جايگاه سوم قرار دارد.

وی گفت: همچنین سهم پروازهای خارجی اسفند 98، در فرودگاههاي بينالمللي تحت مالكيت شركت فرودگاهها نيز، نشست و برخاست  1272فروند هواپيما است كه طي آن حدود 146 هزار مسافر اعزام و پذیرش و بیش از چهار میلیون كيلوگرم بار ارسال و پذیرش شدهاست.

به گفته سیدی، در اين بخش فرودگاه امام خمینی(ره) با نشست و برخاست 936 فروند هواپيما، اعزام و پذيرش حدود 114هزار مسافر و ارسال و پذيرش حدود سه میلیون و 600 هزار كيلوگرم بار و مرسولات، در رتبه نخست قرار گرفته است و پس از آن فرودگاه مشهد با ميزباني 167 فروند هواپيما، اعزام و پذيرش بیش از  هزار مسافر و ارسال و پذيرش بیش از 379 هزار كيلوگرم بار و فرودگاه شیراز با نشست و برخاست 80 فروند هواپيما، اعزام و پذيرش حدود 7500 مسافر و ارسال و پذيرش بیش از 163 هزار کیلوگرم بار در رتبههاي دوم و سوم قرار گرفتهاند.

وی افزود: اسفند 98 حداقل 80 درصد نشست و برخاست کل پروازها به ترتیب در 10 فرودگاه مهرآباد، مشهد، شیراز، اهواز، کیش، امام خمینی(ره)، اصفهان، بندرعباس، تبریز و عسلویه انجام شده است.

همچنین حداقل 80 درصد نشست و برخاست پروازهای داخلی به ترتیب در 10 فرودگاه مهرآباد، مشهد، شیراز، اهواز، کیش، اصفهان، بندرعباس، عسلویه و زاهدان انجام شده و حداقل 80 درصد نشست و برخاست پروازهای بین المللی به ترتیب در دو فرودگاه امام خمینی (ره) و مشهد انجام شده است.

به گفته سیدی، نحوه توزیع پروازها در ساعات شبانه روز و روزهای هفته نشان می دهد که در 24 ساعت شبانه روز، اوج پروازها ساعت 8 و در روزهای هفته، اوج پروازها در روز شنبه بوده است.

معاون برنامه ریزی، نظارت و امور اقتصادی شرکت افزود: 93 درصد پروازهای داخلی به پروازهای مسافری اختصاص دارد که 92 درصد اعزام و پذیرش مسافر و 77درصد ارسال و پذیرش بار و پست را شامل می شود.

 

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط