خبر خبر

تجهيزات پيچيده ناوبري هوايي فرودگاه‌ها با استفاده از شرکت‌هاي دانش بنيان داخلي
مديرکل ارتباطات و ناوبري هوايي شرکت فرودگاه‌ها با اشاره به قرارداد ساخت يک رادار MSSR با پژوهشکده دانشگاه صنعتي اصفهان، از خريداري سامانه سوئيچينگ براي 6 فرودگاه از شرکت‌هاي دانش بنيان داخلي خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران؛ سيامک بهنام در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس اظهار کرد: سال 98 با وجود تحريم‌هاي ظالمانه توانستيم به توفيق‌هاي خوبي در خريد تجهيزات و نصب و راه اندازي آنها دست يابيم.

* قرارداد ساخت يک رادار MSSR با پژوهشکده دانشگاه صنعتي اصفهان

مديرکل ارتباطات و ناوبري هوايي شرکت فرودگاه‌ها به انعقاد قراردادهاي ساخت يک رادار MSSR با پژوهشکده دانشگاه صنعتي اصفهان و همچنين طرح توسعه شبکه VSAT به عنوان پشتيبان بسترهاي مخابراتي در سال گذشته اشاره کرد.

* خريداري سامانه سوئيچينگ براي 6 فرودگاه از شرکت هاي دانش بنيان داخلي

وي با اشاره به خريداري سامانه سوئيچينگ براي 6 فرودگاه از شرکت‌هاي دانش بنيان داخلي، گفت: سال گذشته قرارداد توسعه شبکه ATN نيز منعقد شد که در سال جاري پيگيري اجرا و نصب و بهره برداري از قراردادهاي فوق جزو برنامه هاي اصلي است.

* رادار فرودگاه بندرعباس در انتظار وارسي پروازي

وي از انعقاد قرارداد ساخت بالابر و پلکان براي دسترسي آسان تر به 9 سايت راداري خبر داد و افزود: سال 98 شاهد نصب سامانه رادار کوشک بزم و فرودگاه بندرعباس با همت و تخصص کارشناسان اداره رادار و اتوماسيون اداره کل ارتباطات و ناوبري هوايي و اداره الکترونيک فرودگاه بندرعباس بوديم که رادار کوشک بزم عملياتي شده و رادار فرودگاه بندرعباس در انتظار وارسي پروازي است.

وي اضافه کرد: همچنين با همت و تلاش متخصصان الکترونيک اداره کل فرودگاه مهرآباد، سامانه سوئيچينگ برج آن فرودگاه نصب، راه اندازي و عملياتي شد.

* 10 دستگاه X-ray ديگر در حال نصب در فرودگاه‌ها

بهنام همچنين با اشاره به قرارداد خريداري 75 دستگاه Xray عنوان کرد: با وجود اعمال تحريم ها، سال گذشته 12 دستگاه Xray تحويل و به فرودگاه ها جهت نصب و راه اندازي ارسال شد.

وي ادامه داد: تعداد 10 دستگاه هم در حال ترخيص و تحويل است و مابقي آنها نيز پس از تحويل به فرودگاه هاي مورد نظر ارسال و نصب و راه اندازي خواهند شد. 

*خريداري 50 دستگاه گيت وي در مرحله بازگشايي پاکات مناقصه

وي بيان کرد: همچنين خريداري 50 دستگاه گيت وي در مرحله مناقصه و بازگشايي پاکات فني است و تامين دستگاه‌هاي بازرسي با فناوري جديد نيز در مرحله مناقصه قرار دارد.

وي افزود: سال گذشته قرارداد ساخت يک دستگاه DME با صنايع الکترونيک صاشيراز منعقد شد که امسال تحويل و تست‌هاي آزمايشي آن انجام خواهد شد.

وي بيان کرد: همچنين سال گذشته DVOR فرودگاه هاي بندرلنگه و ابوموسي نصب شد که آماده commissioning و وارسي پروازي است.

مديرکل ارتباطات و ناوبري هوايي اظهار کرد: اقدامات civil work نصب سامانه هاي ILS/DME فرودگاه هاي رشت و بندرعباس در حال انجام است و پيشرفت نسبتا خوبي داشته است.

وي از ارسال سامانه ILS/DME خريداري شده به فرودگاه مشهد در هفته جاري جهت برنامه ريزي و اجراي civil work و مقدمات نصب آن خبر داد.

وي افزود: در دو سال گذشته 28 سايت CNS در مقابل فراتاخت ولتاژ و صاعقه حفاظت شد و مناقصه حفاظت 29 سايت ديگر نيز انجام و قرارداد مبادله شده که امسال نصب تجهيزات مربوط انجام خواهد شد، با انجام اين پروژه تقريبا تمام سامانه هاي CNS در کل کشور به سيستم ارتينگ و هم پتانسيل سازي و surge arrester مجهز خواهند شد.

* فاز اول پروژه سامانه الکترونيک استريپ سال گذشته انجام شد

وي با اشاره به اجراي موفق دو طرح پژوهشي شامل برقراري ارتباط hotline مرکز کنترل با فرودگاه ها از طريق VOIP و نرم افزار طرح هاي پروازي، عنوان کرد: فاز اول پروژه سامانه الکترونيک استريپ در سال گذشته انجام و جهت تست عملکرد تحويل همکاران مراقبت پرواز در مرکز کنترل شد.

وي افزود: همچنين سال گذشته 33 هزار و 126 نفر ساعت دوره آموزشي پودماني در قالب 72 دوره براي کارکنان ATSEP سراسر کشور برگزار شد و اداره آموزش و تحقيقات اداره کل ارتباطات و ناوبري هوايي رتبه نخست کشور را در اين زمينه کسب کرد.

* نصب و راه اندازي سامانه هاي ILS/DME فرودگاه هاي بندرعباس، رشت و مشهد در سال جاري

بهنام درباره اولويت برنامه هاي اداره کل ارتباطات و ناوبري هوايي در سال 99، گفت: انجام پروژه هاي ناتمام و پيگيري اجراي مفاد مناقصات نهايي شده، از اوليت هاي امسال ما است. 

وي اعلام کرد: امسال براي راه اندازي سامانه هاي DVOR/DME فرودگاه هاي بندرلنگه، ابوموسي و کرمان و نصب و راه اندازي سامانه هاي ILS/DME فرودگاه هاي بندرعباس، رشت و مشهد و نيز پيگيري تکميل ساختمان و جاده دسترسي سايت رادار تنگريز شيراز جهت آغاز عمليات نصب و راه اندازي رادار اپروچ خريداري شده برنامه ريزي کرده‌ايم.

* امسال سامانه سوئيچينگ اپروچ فرودگاه مهرآباد نصب و بهره برداري مي‌شود

مديرکل ارتباطات و ناوبري هوايي از برنامه ريزي براي نصب و راه اندازي سامانه سوئيچينگ اپروچ فرودگاه مهرآباد در سال جاري خبر داد و افزود: با بررسي هاي فني انجام شده و موافقت اداره هاي کل عملياتي ستادي و فرودگاه مهرآباد و تاکيد مديرعامل شرکت و همچنين معاون عمليات هوانوردي، همزمان تجهيزات مربوط به اتوماسيون آريا مطابق با درخواست هاي موجود به روزرساني شده تا امکان انتقال ارايه سرويس از اتوماسيون ريتيون به آريا فراهم و اجرا شود.

 وي ادامه داد: امسال نصب و راه اندازي 6 سامانه سوئيچينگ توليد داخل در فرودگاه هاي کشور برنامه ريزي شده و همچنين 14 کنسول در فرودگاه هاي فاقد سيستم نصب مي‌شوند. 

*برنامه ريزي براي دوران پساکرونا

مديرکل ارتباطات و ناوبري هوايي سرکت فرودگاه ها گفت: در شرايط بحران کرونا تمرکز ويژه اي بر آموزش و پژوهش و برگزاري دوره هاي آموزش از راه دور براي کارکنان اداره کل ارتباطات و ناوبري هوايي داريم و براي بازنگري در آيين نامه ها و نظام نامه اداره کل هم برنامه‌ريزي کرده‌ايم. 

بهنام اضافه کرد: با توجه به شرايط اقتصادي ناشي از تاثير بيماري کرونا در سطح جهان و ايران و به ويژه متاثر شدن صنعت هوانوردي از اين موضوع و احتمال زمان‌بر بودن آن، اولويت برنامه هاي سال جاري کاهش هزينه ها خواهد بود که لازم است با بررسي وظايف محول شده و ارايه راهکارهاي مناسب در جهت اجراي آنها، همچون گذشته در اين مقطع نيز ياري رسان شرکت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران باشيم.

بهنام با اشاره به تاثير بحران کرونا بر ماموريت‌هاي بررسي هاي دوره اي و همچنين نصب تجهيزات CNS و اجرايي شدن قراردادهاي منعقد شده، عنوان کرد: اولويت برنامه هاي اداره کل ارتباطات و ناوبري هوايي در پساکرونا پيگيري جدي و برنامه‌ريزي در اجراي پروژه هاي ناتمام و آغاز اجراي قراردادهاي منعقد شده توسط شرکت هاي برنده مناقصه است.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد