خبر خبر

کاهش 85 درصدي عمليات پروازي/ احتمال کاهش 2 هزار و ۷۰۰ميليارد توماني درآمدهاي شرکت فرودگاهها/اصلاح تعرفه هاي عوارض هوانوردي و فرودگاهي
مديرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران از کاهش 85 درصدي عمليات پرواز عبوري خبر داد و گفت: چنانچه روند فعلي ادامه دار باشد، احتمال کاهش 2 هزار و۷۰۰ميليارد توماني درآمدهاي شرکت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي کشور در سال جاري وجود دارد.

به گزارش روابط عمومی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران به نقل از پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي؛ سياوش اميرمکري در نشست معاون اول رئيس‌جمهور با وزير و معاونان وزارت راه و شهرسازي با اشاره به اينکه شرکت فرودگاه‌ها 100 درصد دولتي و بصورت درآمد-هزينه اي اداره مي شود، گفت: منبع درآمدي ما عبارت است از منابع حاصل از پروازهاي عبوري که 65 درصد از درآمدهاي شرکت را شامل مي شود، درآمدهاي حاصل از ارايه خدمات فرودگاهي به شرکت هاي هواپيمايي و مسافران که 25 درصد از درآمدها را به خودش اختصاص مي دهد و 10 درصد ديگر ساير درآمدهاي شامل اجاره اماکن فرودگاهي و ارايه سرويس هاي عمليات هوانوردي به فرودگاه هاي غير مالکيتي شرکت است.

او در ادامه به توضيح مصارف و هزينه‌هاي شرکت فرودگاه‌ها پرداخت و گفت: هزينه‌هاي جاري راهبري فرودگاهها، خريد، نصب و راه اندازي تجهيزات، رادارها و سيستم‌هاي کمک ناوبري و ارتباطي و اجراي پروژه هاي توسعه، نوسازي و بهسازي فرودگاه‌هاي کشور از جمله مصارف شرکت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي کشور به شمار مي رود.

اميرمکري با اشاره به شيوع ويروس کرونا گفت: ايمن سازي فضاهاي ترمينالي و فرودگاهي در شرايط کرونا هزينه‌هاي قابل توجهي به شرکت تحميل کرد.

کاهش 85 درصد در عمليات پروازي

وي با بيان اين که در سال 98 دو اتفاق ناگوار منجر به کاهش پروازها شد، گفت: ابتدا سقوط هواپيماي اوکرايني باعث کاهش پروازهاي عبوري شد و در ادامه شيوع ويروس کرونا به کاهش پروازها دامن زد. 

امیرمکری افزود: به طور ميانگين در سال 98، روزانه 750 پرواز عبوري داشتيم و در سال‌هاي قبل، گاه تا هزار و 200 پرواز را هم تجربه کرده بوديم که با اين دو اتفاق تعداد پروازهاي عبوري به طور متوسط به 130 پرواز کاهش يافت. يعني در حدود 85 درصد در عمليات پروازي کاهش داشته ايم.

احتمال کاهش 2 هزار و۷۰۰ميليارد توماني درآمدهاي شرکت

مديرعامل شرکت فرودگاه‌ها افزود: اگر اين روند ادامه داشته باشد اين موضوع باعث کاهش 2 هزار و ۷۰۰ ميليارد توماني درآمدهاي شرکت خواهد شد.

او با اشاره به کاهش پروازهاي داخلي گفت: در پروازهاي داخلي نيز از 500 پرواز روزانه در سال 98 به 120 پرواز رسيده ايم.

مديرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران با بيان اينکه اجاره 2 ماه اماکن متعلق به شرکت به بهره برداراني که فعاليتشان در ترمينالها متوقف يا کاهش شديد داشته بخشيده شده است، اظهار کرد: چنانچه اين شرايط ادامه پيدا کند حدود 90 درصد درامدهاي شرکت از اماکن تحقق نخواهد يافت.

کاهش بودجه 3 هزارو 900 ميليارد توماني به 800 ميليارد تومان

وي افزود: با ادامه اين روند از پيش بيني بودجه 3 هزار و 900 ميليارد توماني سال جاري عملا 800 ميليارد تومان تحقق خواهد يافت.

اميرمکري اضافه کرد: در طي اين مدت تمام فرودگاه‌هاي کشور عملياتي بوده اما به دليل مديريت هزينه، متناسب با آمار پروازي زمان فعاليت را کاهش داديم. علاوه بر اين نيروي انساني را از باب حضور شان در محل کار برابر مصوبات هيات محترم وزيران تعديل کرديم.

صنعت هوايي، نيازمند دريافت تسهيلات

وي با اشاره به اين که با اين روال نيازمند حمايت و تسهيلات در نظر گرفته شده براي کمک به حوزه حمل و نقل هوايي در فرودگاهها هستيم، افزود: آمارها نشان مي دهد حمل و نقل هوايي بعد از حمل و نقل جاده اي بيشترين سهم جابهجايي مسافر را برعهده دارد.

اصلاح تعرفه هاي عوارض وصولي

اميرمکري با بيان اين که جذب پروازهاي عبوري نکته اي، است که بايد در شرايط بعد از کرونا به آن پرداخت، گفت: همان طور که عنوان کردم از هزار و 200 پرواز عبوري در سال‌هاي 93 و 94، در سال98 به 750 پرواز عبوري رسيده‌ايم که دليل عمده آن هزينه بالاي عوارض ناوبري هوايي در کشور است.

وی ادامه داد: بر اساس ماده 63 قانون وصول اين تعرفه‌ها بايد به تصويب هيات وزيران برسد. پيرو نامه اي که وزير راه و شهرسازي به رياست جمهوری ارسال کردند، پيشنهاد اصلاح آيين نامه اجرايي تعيين وصول در دو بخش مطرح شده است. يکي از پيشنهادها اين است که براي پروازهاي عبوري تسهيلات و مشوق‌هايي در نظر گرفته شود، در اين صورت حضور شرکت‌هاي هواپيمايي بزرگ در آسمان کشور افزايش خواهد يافت.

وي افزود: پيشنهاد ديگر مربوط به توسعه هوانوردي عمومي در کشور است، براي اين کار نياز است تا عوارض و هزينه هاي هوانوردي عمومي تعديل شود تا افراد براي ورود به اين عرصه تشويق شوند و اميدواريم با دستور و مساعدت دولت اين کار انجام شود.

به گفته اميرمکري، اداره فرودگاه‌ها، راهبري، مديريت و توسعه 53 فرودگاه مالکيتي از 70 فرودگاه غير نظامي کشور، ارايه سرويس‌هاي هوانوردي به پروازهاي عبوري داخلي و خارجي، انجام عمليات وارسي پروازی دستگاه‌هاي کمک ناوبري با يک دستگاه هواپيماي فلايت چک از وظايف تعيين شده شرکت فرودگاه‌ها به شمار مي رود.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد